SR891C153KARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR891C153KARTR1
Description:
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.015 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.215" L x 0.125" W (5.46mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C