Home / Rocker Switches / TILA54-1S-WH-FN/.125/ON-OFF
TILA54-1S-WH-FN/.125/ON-OFF
Carling Technologies
Product No:
TILA54-1S-WH-FN/.125/ON-OFF
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series TIL
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 50,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking ON OFF, Vertical
Termination Style Screw Terminal
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm