Home / Rocker Switches / TLGG-DA-TA201-TB-W/250N
TLGG-DA-TA201-TB-W/250N
Carling Technologies
Product No:
TLGG-DA-TA201-TB-W/250N
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series TLG
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC