Home / Rocker Switches / TLGG-DG-TA221-PSB-B/12V
TLGG-DG-TA221-PSB-B/12V
Carling Technologies
Product No:
TLGG-DG-TA221-PSB-B/12V
Features -
Actuator Type Paddle - Illuminated
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC