Home / Rocker Switches / TLGG-DR-TA101-TR-B/24V
TLGG-DR-TA101-TR-B/24V
Carling Technologies
Product No:
TLGG-DR-TA101-TR-B/24V
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC