Home / Rocker Switches / TLGH-DG-TA20A-TB-B/12V
TLGH-DG-TA20A-TB-B/12V
Carling Technologies
Product No:
TLGH-DG-TA20A-TB-B/12V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series TLG
Circuit SPST-NO
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC