Home / Rocker Switches / TLGH-DG-TA220-TB-B/28V
TLGH-DG-TA220-TB-B/28V
Carling Technologies
Product No:
TLGH-DG-TA220-TB-B/28V
Series TLG
Circuit SPST
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC