Home / Rocker Switches / TLGH-DR-TA10B-TW-B/250N
TLGH-DR-TA10B-TW-B/250N
Carling Technologies
Product No:
TLGH-DR-TA10B-TW-B/250N
Series TLG
Circuit SPST-NO
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC