Home / Rocker Switches / TLGH-DR-TA201-TW-B-/24V
TLGH-DR-TA201-TW-B-/24V
Carling Technologies
Product No:
TLGH-DR-TA201-TW-B-/24V
Series TLG
Circuit SPST
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC