Home / Rocker Switches / TLGK-DR-LTA201-TR-B/125N
TLGK-DR-LTA201-TR-B/125N
Carling Technologies
Product No:
TLGK-DR-LTA201-TR-B/125N
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC