Home / Rocker Switches / TTGC-TA100-TW-B/TA10L-TR
TTGC-TA100-TW-B/TA10L-TR
Carling Technologies
Product No:
TTGC-TA100-TW-B/TA10L-TR
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series TTG
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap White
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm