Home / Rocker Switches / TTGF-TA10M-TR-B/TA10B-TB-B
TTGF-TA10M-TR-B/TA10B-TB-B
Carling Technologies
Product No:
TTGF-TA10M-TR-B/TA10B-TB-B
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series TTG
Circuit DPST-NC
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm