Home / Rocker Switches / TTGL-LTA111-PB-B-A/12V
TTGL-LTA111-PB-B-A/12V
Carling Technologies
Product No:
TTGL-LTA111-PB-B-A/12V
Series TTG
Circuit DPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Paddle - Illuminated
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC