Home / Rocker Switches / TTGV-LTA201-TA-B/TA20B-TB/125N
TTGV-LTA201-TA-B/TA20B-TB/125N
Carling Technologies
Product No:
TTGV-LTA201-TA-B/TA20B-TB/125N
Series TTG
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Standard V) - Illuminated
Mechanical Life -
Switch Function Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC