Home / Rocker Switches / V15AS00B-1ZZ00-000
V15AS00B-1ZZ00-000
Carling Technologies
Product No:
V15AS00B-1ZZ00-000
Features -
Actuator Type Concave (Standard V)
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm