Home / Rocker Switches / V15AS00D-00000-000
V15AS00D-00000-000
Carling Technologies
Product No:
V15AS00D-00000-000
Features -
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required
Switch Function On-Off
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm