Home / Rocker Switches / V1B1AJ04-63Z00-000
V1B1AJ04-63Z00-000
Carling Technologies
Product No:
V1B1AJ04-63Z00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series Contura® V
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC