Home / Rocker Switches / V1B2UPJC-G9C63-300
V1B2UPJC-G9C63-300
Carling Technologies
Product No:
V1B2UPJC-G9C63-300
Switch Function On-Off
Actuator Marking Low Beam - High Beam, Vertical
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC