Home / Oscillators / XG-1000CB 98.3040M-EBL3
XG-1000CB 98.3040M-EBL3
EPSON
Product No:
XG-1000CB 98.3040M-EBL3
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC SO 98.3040MHZ CMOS SMD
Parameter Info
Mfr EPSON
Type SO (SAW)
Output CMOS
Series XG-1000CB
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 98.304 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 20mA
Absolute Pull Range (APR) -
Current - Supply (Disable) (Max) 15mA