Home / Oscillators / XG-2102CA 100.0000M-LGPA
XG-2102CA 100.0000M-LGPA
EPSON
Product No:
XG-2102CA 100.0000M-LGPA
Manufacturer:
EPSON
Description:
XTAL OSC SO 100.0000MHZ LVDS SMD
Parameter Info
Mfr EPSON
Type SO (SAW)
Output LVDS
Series XG-2102CA
Package Bulk
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 100 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 30mA
Absolute Pull Range (APR) -
Current - Supply (Disable) (Max) 15mA